تبلیغات
. - تجهیزات تیراندازی با کمان


امروز :
.

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 11 آبان 1391

تجهیزات تیراندازی با کمان:         

تجهیزات تیراندازی با تیروکمان عبارتند از:
1 . کمان و زه کمان
2 . تیر
3 . محافظ بازو
4 . جای تیر
5 . سیبل نشانه روی و سه پایه آن
6 . روکش سیبل
7 . مقر کمان
8 . لباس تیراندازی
9 . پارچه پشمی برای پاک کردن تیرها
10 .کیف حمل کمان

کمان و زه کمان:
برای تهیه کمان خوب حتما باید با صاحب نظران فن مشورت نمود و طبق نظر آنان وسایل را خریداری کرد. کمانهای امروزی از جنس فایبر گلاس ریخته گری، فولاد  لوله ای و پلاستیکهای محکم ساخته میشود.
قسمتهای یک کمان:
الف ـ پشت کمان:ش
بعد از زه شدن کمان، پشت کمان به صورت محدب در می آید ودر مواقع تیراندازی به طرف هدف  می باشد.
ب ـ قسمت داخل کمان:
به آن شکم کمان هم می گویند که در مواقع تیراندازی به سمت کماندار است.
ج ـ قبضه کمان :
قسمتی از کمان است که کمان از آنجا گرفته می شود و ضخامت آن طوری است که در موقع گرفتن دسته کمان، بین انگشت شصت و انگشت میانه فاصله زِیادی نداشته باشد.

د ـ بازوهای کمان:
بازوها از طرفین دسته شروع شده و به طرف دوسر بالایی و پایینی کمان از ضخامت آن کاسته می شود و در انتهای هر بازو، شاخکی وجود دارد که زه به آن متصل میگردد.
ه ـ گلوگاه کمان:
محلی در دو انتهای کمان که حلقه های دو طرف زه، هنگام زه کردن کمان روی آن قرار می گیرند. باید مراقب بود که گلوگاه کاملا گرد و صاف و لبه آن صیقلی باشد تا باعث ساییده شدن حلقه های زه نشود.
و ـ مقرسرتیر:
مقر سر تیر در مجاورت خمیدگی انگشت سبابه قرار گرفته است و در بعضی موارد ماده سختی روی دسته کمان هم پیش بینی شده است که در هنگام تیراندازی تکیه گاه سر تیر خواهد بود.
ز_ زه کمان:
معمولا از جنس نخهای نایلونی باریک و مقاوم ساخته می شود. لازم به ذکر است که زه کمانهای اولیه از روده گوسفند ساخته میشدند ولی انواع امروزی آن از جنس کتان، فوریتان یا داکرون ساخته میشود.

انواع کمان:
 انواع کمانهایی که توسط کمانداران امروزی استفاده می شود، عبارتند از:
1ـ کمان چهارخم (RECURVE):
این نوع کمان از کربن ورق ورق شده و یا از فایبرگلاس درست می شود که دو انتهای آن به صورت منحنی در آمده و به طرف پشت کمان انحنا دارند. برای مبتدیان کمان بسیار خوبی بوده و مخصوص المپیک می باشد.
2ـ کمان سلف (SELF):
معمولا از چوب خیلی راست، درست شده است.
3ـ کمان صاف (STRAIGHT):
تقریبا به طور کامل، مستقیم است، از فایبرگلاس یا کربن ورق ورق شده ساخته می شود.
4ـ کمان بلند (LONG):
خیلی شبیه کمانهای قرون وسطی است. فقط از چوب با یک دسته (در بعضی از موارد همراه مگسک) تشکیل شده است.
5ـ کمان ترکیبی(COMPOUND):
این کمان بی شباهت به کمان RECURVE نیست. فرقی که با آن دارد استفاده از قرقره هایی است که به راندمان کار کمک کرده و اجزای قابل تنظیمی را به وجود آورده اند این کمان دارای دو قرقره در قسمت نوک کمان و در ابتدا فقط برای شکار از این کمان استفاده میشد. این کمان از کمان RECURVE کوتاهتر است.

وزن کمان:
منظور از وزن کمان، وزن چوب و موادی که خود کمان را می سازند نیست، بلکه منظور مقدار وزنه ای (پوند یا کیلوگرمی) میباشد که اگر از وسط زه کمان آویزان بشود، فاصله زه کمان باندازه طول تیر مناسب برای تیرانداز خواهد شد. برای روشنتر شدن این مفهوم، کمانداری را در نظر بگیرید که معمولا تیرهای cm71.12پرتاپ می کند. اگر بگوییم وزن کمان این کماندار حدود kg15.9 است، منظور این است که اگر وزنه ای حدود kg15.9به وسط زه این کمان آویزان شود، طول زه تا کمان، حدود Cm 71.12 می شود.
اوزان توصیه شده برای افراد مختلف:
وزن کمان برای مبتدیان از 35 تا 40 پوند(حدود kg15.9 تا 18.15)
حرفه ای ها بیش از 45 پوند(حدود kg20.41)
مسابقات صحرایی یا تیراندازی به هدف (داخل و خارج سالن) بین 35 تا 45 پوند( حدود kg15.9 تا 20.42)
و شکارچیان 45 تا 55 پوند( حدود kg20.42 تا 24.94) مناسب می باشد.
تیر:
خاصیت ذاتی تیر در برد مسافتی آن تعریف می گردد، تیرکمان از مواد گوناگونی ساخته می شود که اگر راست، سبک و محکم ساخته شود نتیجه بهتری را بوجود خواهد آورد.
الف) انواع تیرها از نظر ماده سازنده:
مدل چوبی: که در کمانهای بلند و برای مبتدیان استفاده می شود.
فایبر گلاس: که برای شکار و بازیهای غیر رسمی استفاده می شود.
آلمینیومی: که برای تورنمنت های مختلف استفاده می شود.
مدل آلمینیوم ـ کربنی: (آلمینو کربنی)

ب) انواع تیرها از نظر ساخت فیزیکی:
تیرهای یکپارچه: که فقط از یک نوع ماده ساخته می شود و برای مبتدیان و در تیراندازی با کمانهای سبک و در مسافتهای کم مناسب می باشد.
تیرهای چند تیکه ای: که برای دوام و زیبایی بیشتر تیر از روش ساخت چند تکه استفاده میشود، این تیرها برای کمانداران ماهر و کمانهای سنگین و در مسافتهای زیاد مناسب می باشد.
نکاتی در مورد ماهیت تیرها:

1ـ تیرهای چوبی:
تیرهای چوبی به آسانی شکسته میشوند و مراقبت کاملی نیاز دارند. برخی تیرهای چوبی از چوب فشرده طبیعی درست میشود که مقاوم تر هستند. اگر چه این تیرها سنگین تر و کندتر از چوبهای فشرده نشده هستند، اما قابلیت نفوذپذیری بیشتری دارند.برای مبتدیان استفاده از تیرهای سبک و فشرده نشده توصیه می شود، چرا که مبتدیان برای کسب مهارت بیاز به پرتاپ تیرهای سبک گران نمی باشند.
2ـ تیرهای فایبر گلاس:
تیرهای فایبرگلاس از تیرهای چوبی با دوام تر هستند.از دیگر فوائد تیرهای فایبرگلاس این است که با هر کمانداری و در هر قد و قواره ای سازگارند.همچنین تیرهای فایبرگلاس از تیرهای چوبی منسجم تر ساخته می شوند. اما عیب بزرگ این تیرها این است که به راحتی می شکنند.
3ـ تیرهای آلمینیومی ـ کربنی:
تیرهای آلمینیومی از نوع تیرهایی هستند که از تیرهای فایبرگلاس و چوبی خیلی بادوام تر هستند. این تیرها از آلیاژهای مختلف آلمینیوم و در شکلها و اندازه های مختلف ساخته می شوند. این مزیت موجب قابل استفاده بودن و مناسب بودن این نوع تیرها برای هر نفر می شود.از آنجائیکه این تیرها به آسانی صاف می شوند و نوکشان عوض می شود، می توان مجموعه ای از این تیرها را برای مدت طولانی نگه داشت.
?-تیرهای آلمنیومی - کربنی:
این تیرها دارای مغز و هسته آلمینیومی و روکش کربنی می باشند. از تیرهای آلمینیومی کوچکتر و سبکتر هستند و بیشتر برای تیراندازی در مسافتهای خیلی طولانی و خارج از سالن استفاده می شوند. 
قسمت های مختلف تیر:
1ـ نوک تیر (ARROW HEAD OR POINT):
قسمتی از تیراست که داخل هدف می شود و اکثرا به شکل فشنگ می باشد.
2ـ بدنه تیر(SHAFT):
قسمت میانی تیر است و تمام اجزای تیر به این قسمت متصل است. این قسمت برای کاربرد در کمانهای بلند، از جنس چوب ساخته می شود، در حالیکه بدنه تیر برای کاربرد در کمانهای (COMPOUND) یا (RECURVE)، از آلمینیوم یا کربن ساخته می شود. آلمینیوم سنگین تر از کربن، اما ارزانتر می باشد در حالیکه کربن سبکتر از آلمینیوم است و بسیار هم شکننده می باشد. برای مبتدیان توصیه می شود که ابتدا از تیرهای با بدنه چوبی استفاده کنند و در مرحله ی بعدی از تیرهای آلمینیومی استفاده گردد و در مراحل بعدی که پیشرفت حاصل شد، می توانند از تیرهای آلمینیومی ـ کربنی استفاده کنند.
3ـ پرهای تیر(VANES):
شامل سه پر می باشد که در انتهای تیر قرار داده می شود. این پرها را در هنگام مسابقه و با توجه به شرایط مسابقه در روی تیر قرار می دهند. دقت شود که هر سه پر باید بصورت عمود بر بدنه تیرقرار داده شود. محل نصب پرها دقیقاً در زیر محل شکاف ته تیر است. این پرها از پلاستیک ساخته می شوند. اما بعضی از تیراندازانی که از کمان بلند استفاده می کنند، از پرهای واقعی برای تیراندازی بهره می برند.
4ـ شیار انتهای تیر(nock):
شکافی است که معمولا از جنس پلاستیک ساخته شده است و در عقب تیر قرار می گیرد که هنگام مسلح کردن کمان باید زه داخل این زائده قرار گیرد.
نکته:وزن نوک تیرها به(GRAIN) اندازه گیری می شود. تیراندازانی که به هدف تیر پرتاپ می کنند باید از نوکهای سبک استفاده کنند(تیراندازی به سیبل) که وزن این نوکها کمتر از 100GRAIN باشد شکارچیان باید از نوک تیرهای 90 تا 170 GRAIN استفاده کنند.
اندازه مناسب برای تیرهای مورد استفاده:
طول تیرها بر اساس طول دست تیراندازان، متفاوت می باشد این طول بین 24 تا 30 اینچ(حدود 60.96 تا 76.2 cm) تغییر می کند برای اکثر افراد به طور متعارف تیرهای 26 تا 28 اینچ(حدود 66.4 تا 71.12 cm) مناسب می باشد نحوه به دست آوردن طول تیر مناسب برای هرفرد به این طریق است که هنرآموز انگشتان دست چپ خود را نیم مشت کرده و در طرف چپ خود تا شانه بالا می آوردو سرش را نیز به طرف هدف می چرخاند. طول بین چانه تا بند اول انگشت سبابه،(در شرایطی که انگشتهای سبابه و شصت نزدیک هم قرار بگیرند) برابر با اندازه تیر می باشد. 
محافظ ساعد(ARM GU ARD):
این وسیله به ساعد دست نگهدارنده کمان بسته می شود تا از تماس زه با ساعد درهنگام تیراندازی جلوگیری کند .اندازه این وسیله باید مناسب با طول دست تیرانداز باشد تا مزاحمتی برای مچ دست، از یک طرف و قسمت خمیدگی آرنج، از طرف دیگر ایجاد مزاحمت نکند. توصیه می شود که جنس این وسِله از چرم ضخیم باشد تا در صورت برخورد زه با ساعد، آسیبی نبیند/

طبقه بندی: تیراندازی، 
ارسال توسط ا امینی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما راجع به این وبلاگ چیه؟


پیوند های روزانه
جدول لیگ برتر
توصیه های سلامت

قالب وبلاگ